Struktura tábora

Struktura tábora

Každoročně volíme datum tábora velmi souběžně s ukončením školního roku ZŠ Dubňany. Před započetím tábora svoláváme schůzi táborových vedoucích s rodiči, na které jim sdělíme veškeré informace a zodpovíme dotazy.

Na tábor vyjíždíme v pozdních nočních hodinách, abychom na místo konání dorazili ráno. Je to z toho důvodu, abychom měli dostatek času na postavení tábora.

Jakmile je tábor připraven, nastává instruktáž směřována hlavně na nováčky. Mladí vodáci, kteří s námi jezdí dlouhodobě, nám s instruktáží pomáhají. Během instruktáže dětem sdělujeme (mnohokrát 😊), jak se mají připravit na vodu. Poté vysvětlujeme správné držení pádla, pádlování na všech postech, správné používání bezpečnostních prvků, jak se starat o loď, jak číst vodu, záchranu tonoucího a mnohé další...

Po instruktáži sjíždíme první "zkušební" úsek řeky. Zde si táborníci otestují nově nabité znalosti v praxi. Tento úsek není nijak dlouhý (cca 3 říční km) a zabere necelé 2 hodiny. Ovšem to je pouze hrubý odhad, neboť záleží na stavu řeky, aktivitě táborníků a jejich pečlivosti během přípravy a balení lodí.

Po výcvikovém úseku se vracíme do tábora, kde na nás čeká teplé jídlo. Po tomto jídle mají táborníci hodinu polední klid. Během poledního klidu nejsou povoleny fyzicky náročné hry. Polední klid má za cíl to, aby si děti odpočinuly po náročném výkonu. Mohou si číst, kreslit půjčit stolní hry anebo třeba spát.

Po skončení poledního klidu mají táborníci volnou zábavu, než jim připravíme večerní program. Ten zpravidla obsahuje rozdělení do týmů na celotáborovou soutěž a první soutěžní disciplínu, která se boduje. V závislosti na délce první disciplíny následuje buďto ještě volná zábava, anebo večerní hygiena a večerka.

V dny, kdy sjíždíme řeku, zdoláváme další naplánované úseky dle kilometráže. Nicméně je to silně ovlivněno počasím. V tyto dny, se táborníci nasnídají a následuje krátká rozcvička. Poté mají dostatek času připravit se na řeku.

Příprava na řeku: Namazat se opalovacím krémem, nabrat si v hlavním stanu minimálně velkou láhev pití, vzít si náhradní oblečení, pláštěnku, tepláky, mikinu, boty do vody, pokrývku hlavy a popřípadě malý obnos peněz.

V závislosti na délce sjížděného úseku jsou voleny i zastávky na svačinu. Po dojetí úseku následuje čištění a balení vybavení. Poté příjezd do tábora, kde se táborníci převlečou a jsou svolání na jídlo. Po jídle následuje odpolední klid. Poté volná zábava, soutěžní disciplíny, večerní hygiena, zhodnocení dne, volba vedoucího dne, seznámení s programem na další den a večerka.

Během tábora podstupujeme většinou dva celodenní výlety. Ve výletních dnech nesjíždíme řeknu. Výlety jsou dlouho dopředu plánovány a zajištěny. Zpravidla se jedná o krajové atrakce (hrady, zámky, skanzeny, muzea, doly, tůry, ...).

V půlce tábora je sportovní den. Tento den je vyhrazen pouze soutěžním disciplínám. Týmy mohou nasbírat hodně bodů v různých sportovních, vědomostních a kreativních disciplínách. Tento den bývá zakončen táborákem.

Předposlední den večer je vyhlášení celotáborové soutěže a poslední individuální nepovinná disciplína 😉. Poslední den již probíhá pouze balení a cesta domů.


Autor: Ing. Vít Kundera

e-mail: Petrov-Dubnany@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky